Pavlov

Pavlov

Obec Pavlov ležící na východním úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy Děvína (550 m n. m.) proslavilo především víno, památky a archeologie. Už v 15. století byl Pavlov největší vinařskou obcí mikulovského panství. O bohatství zdejších vinařů svědčí nejlépe výstavné vinné sklepy s barokními štíty. O tom, že zdejší vinařská tradice je dodnes velmi živá, se můžete přesvědčit i ve zdejší vinotéce, která byla nedávno otevřena v budově obecního úřadu. Bohatí občané Pavlova ale nestavěli jen vinné sklepy.

K dalším zajímavým památkám patří řada selských gruntů na návsi, kostel sv. Barbory nebo barokní hřbitov. Nad obcí se vypíná asi nejznámější místní památka – zřícenina hradu Děvičky.

Pavlov se zapsal také do učebnic archeologie. Byla zde objevena velmi bohatá archeologická naleziště dokládající osídlení již od dob lovců mamutů. Vzhledem k bohatství nálezů nese kultura lovců mamutů z mladší doby kamenné vědecký název pavlovien.

V poslední době je Pavlov známý také díky zdejší přírodě a vodní rekreaci. Pavlov leží na území chráněné krajinné oblasti Pálava a v těsném sousedství třetí Novomlýnské nádrže. Díky přístavišti pod obcí dnes znají jméno obce jachtaři z celé republiky.

Pozoruhodnosti obce a jejího okolí

  • Uprostřed návsi se nachází barokní farní kostel Sv. Barbory z roku 1658 s pozdně gotickou věží a pozdně klasicistní přístavbou kostelní lodi.
  • Pozoruhodný je i jednotně barokně formovaný hřbitov s výrazným vstupním průčelím.
  • Na polích severně od obce bylo v 50. letech 20. století zkoumáno sídliště lovců mamutů. Část nálezů je vystavena v archeologické exposici v Dolních Věstonicích.
  • Nad obcí se nachází na vápencovém bradle zřícenina hradu Děvičky. Obec se nachází na okraji Národní přírodní rezervace Děvín.

Ubytování Pálava – Penzion Bory

Poskytujeme ubytování na jižní moravě přímo v centru CHKO Pálava, naše umístění umožňuje pohodlné procestování všech zajímavých turistických možností v okolí.

Jsme malý rodinný penzion, takže soukromí a klid jsou zaručeny. Nacházíme se v krásné vesničce hned pod Pálavskými vrchy. Vyšlápnout si na Stolovou horuTurold nebo Pavlovské vrchy můžete přímo od dveří penzionu.